Kącik porad:

Ból zęba

Ból zęba jest spowodowany:

  • nieszczelnym wypełnieniem zęba,

  • stanami zapalnymi miazgi (obrzęk miazgi w zamkniętej komorze zęba powoduje ucisk na zakończenia nerwowe, wywołując ból),

  • zgorzelą i zapaleniem tkanek około wierzchołkowych (gromadzenie nadmiernej ilości gazów powoduje ból z powodu ucisku na ozębną i kość w okolicy zęba),

  • stanami zapalnymi dziąseł i tkanek otaczających.


Leczenie bólu

  • Wypłucz jamę ustną ciepłą wodą w celu usunięcia resztek jedzenia, które mogą znajdować się w ubytku próchnicowym.

  • Użyj nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej do usunięcia resztek pokarmowych spomiędzy zębów .

  • Można przyjąć tabletkę przeciwbólową ale jeśli ból utrzymuje się nadal należy rozpoznać i usunąć przyczynę, która go powoduje.

  • Im szybciej zgłosisz się do stomatologa tym leczenie będzie krótsze i bardziej komfortowe.

  • Leczenie może polegać np. na:

    • tylko wypełnieniu nieszczelnego wypełnienia.

    • leczeniu endodontycznym.

    • czasami wystarcza tylko otworzyć (rozwiercić) zęba aby ból ustąpił w pierwszej fazie (potem należy leczyć kanałowo).


Co to jest endometr?

Endometr podobnie jak mikroskop stomatologiczny jest narzędziem głównie wykorzystywanym przy leczeniu miazgi. W trakcie leczenia endodontycznego (kanałowego) lekarz musi poznać przebieg i głębokość kanału korzeniowego. Jego prawidłowe opracowanie i wypełnienie jest warunkiem udanego i skutecznego leczenia. Endometr jest specjalistycznym urządzeniem stosowanym właśnie w celu pomiaru głębokości kanału zębowego. Umożliwia dokładny pomiar w trakcie pracy pilnikiem w kanale zębowym. Wykrywa perforacje i mikropołączenia nerwowe w miazdze. Urządzenia tego typu umożliwiają szybkie wykonywanie dokładnych pomiarów i odznaczają się przy tym większą precyzją niż tradycyjne zdjęcie RTG. Wykorzystanie endometru pozwala na dokładne wypełnienie kanału zęba, minimalizując powikłania wynikające z niedopełnienia lub przepełnienia kanału. Endometr jest prosty w obsłudze i wyposażony jest w system dźwiękowy i graficzny. Endometr skraca czas trwania leczenia kanałowego i w wielu przypadkach eliminuje potrzebę wykonania dodatkowych zdjęć RTG. Wyleczony endodontycznie ząb z dokładnie wypełnionymi kanałami daje możliwość zachowania zęba i jego odbudowy w zależności od przypadku z jakim spotyka się lekarz.

Nie strasz dziecka dentystą

Straszenie dziecka wizytą u stomatologa wywołuje odwrotny skutek do zamierzonego. Chwilowe wątpliwej trwałości posłuszeństwo zaprocentuje utrwalonym lękiem na przyszłość.

Przed wizytą u dentysty, rodziców czeka ogrom pracy.

Odpowiednie przygotowanie dziecka do spotkania z dentystą oraz prawidłowy przebieg wizyty mają ogromny wpływ na jego późniejsze nastawienie do leczenia w gabinecie stomatologicznym.

Pierwsze kontakty ze stomatologiem nie powinny należeć do długich, odbywać się w dobrej atmosferze i możliwie nie kojarzyć się z bólem. Należy robić wszystko by dziecko nie miało złych skojarzeń z dentystą i wykonywaną przez niego pracą. Na pierwszej wizycie powinno nastąpić zapoznanie się z fotelem i aparaturą stomatologiczną na zasadzie zabawy i zainteresowania dziecka gabinetem. Jeśli dziecko pozwoli to wykonujemy na pierwszej wizycie przegląd jamy ustnej. Pierwsza wizyta nie powinna odbyć się później niż przed ukończeniem trzeciego roku życia przez małego pacjenta. Pierwszy kontakt powinien być miłym, pełnym odkryć, a nawet fascynującym przeżyciem. Jeśli zdobędziemy zaufanie dziecka na pierwszej wizycie następne wizyty z leczeniem będą tylko przyjemnością, zwłaszcza że dzieci są nagradzane prezentami w naszym gabinecie.

Nie należy ponadto w obecności dziecka dzielić się z innymi starszymi osobami własnymi przykrymi doświadczeniami związanymi z leczeniem w gabinecie stomatologicznym. Co ważne, nigdy w obecności dziecka, nie należy opowiadać o własnym strachu przed wizytą u dentysty.

Kontakt:

Tel: 604-18-67-60

12-657-63-93

Adresy placówek:

  • ul. Orlich Gniazd 8 Kraków

  • ul. Okólna 13 Kraków